}

Den danske guitarist Jakob Bro er på tour i Skandinavien med dette banebrydende hold bestående af to af de mest spændende nye japanske navne, Fumi Endo og Kanon Aonami, som Bro blev meget rørt af efter at have oplevet live i Tokyo i forbindelse med Music For Black Pigeons’ premiere: “De har en smuk lyd… begge to … og kan skabe en stemning med en tone, et anslag, som i en drøm eller en meditation.”

Feb. 3 – Sankt Lukas Kirke, Aarhus / præsenteret af Voxhall
Feb. 4 – Musikkens Hus, Aalborg
Feb. 5 – Tved Kirke, Svendborg / præsenteret af Harders
Feb. 6 – Brorsons Kirke, Kbh.
Feb. 7 – Pakhuset, Odsherred
Feb. 8 – Godset, Kolding / præsenteret af Jazz6000

Det er første gang, at Fumi Endo og Kanon Aonami kommer til Danmark, og nu får du muligheden for at opleve dette japansk-amerikansk-danske topmøde på tæt hold på udvalgte koncertrum rundt omkring i Danmark.

Desuden medvirker to fantastiske musikere med mange års erfaring fra New Yorks jazzscene i form af saxofonist Chris Speed fra The Bad Plus og kontrabassist Thomas Morgan (kendt fra udgivelser med Bill Frisell, Paul Motian, Masabumi Kikuchi, Jakob Bro m.fl.), samt den innovative danske elektroniske musiker Mads Emil Nielsen.

Musikalsk bliver det et nyt univers for Jakob Bro, der trækker tråde til bl.a. BRO/KNAK, Balladeering-trilogien (nomineret til Nordisk Råds Musikpris) og hans duo med Midori Takada, hvor smukke klange fra forskellige verdener støder sammen.

Kompositionerne er skrevet af Jakob Bro, der har udgivet 20 prisvindende album med internationale ikoner som bl.a. Lee Konitz, Paul Motian, Bill Frisell, Joe Lovano, Palle Mikkelborg m.fl. Hans musik spiller en hovedrolle i filmen “Music for Black Pigeons” (instrueret af Jørgen Leth og Andreas Koefoed), der fik premiere på Venedig Biennalen og har været vist på filmfestivaler i hele verden. Med forbillede i Paul Motian skaber Jakob Bro nye forbindelser mellem musikere og publikummer fra Japan til USA til Europa og bringer dem til Danmark.

“Hans musik er som faldende blade og langsomme skridt. Det er simpelthen ren skønhed,” har Politiken skrevet om Jakob Bro, der også er blevet rost internationalt af bl.a. The Guardian, El Pais og amerikanske Downbeat: “Jakob Bro creates magical music, impossible to categorize or capture. His songs are best described as jewels revolving in mid-air, reflecting and refracting light.”

Oplev Jakob Bro, Fumi Endo, Chris Speed, Thomas Morgan m.fl. i Danmark den 3.-8. februar 2026.

Filmen Music For Black Pigeons kan i øvrigt ses frem til april på DR TV: www.dr.dk/drtv/program/music-for-black-pigeons_393743

Line-up:
Jakob Bro, guitar, composition,
Fumi Endo, piano,
Kanon Aonami, alt sax,
Chris Speed, tenor sax,
Thomas Morgan, double bass,
Mads Emil Nielsen, drummer/electronic,